Волноваський районний краєзнавчий музей

Волноваський районний краєзнавчий музей засновано рішенням виконкому районної Ради депутатів від 01.06.1977 року №11, як музей на громадських засадах. Розташований від у колишньому приміщенні районної ради, збудованому ще в 1935 році.

Офіційно музей відкрито 29 жовтня 1977 році, як відділ обласного краєзнавчого музею. В 1992 році відділ перетворений у самостійний державний краєзнавчий музей. З 1 січня 2000 року – районний краєзнавчий музей (рішення Волноваської районної Ради від 28.02.2000 № 23-9-169).

IMG_2961.JPG

У створенні музею брали участь робітники, колгоспники, молодь міста і району. У свій вільний час вони перебудовували кімнати, виконували внутрішнє і зовнішнє оздоблення будівлі, виготовляли стенди і вітрини. Пенсіонери, ветерани громадянської та Другої світової воїн активно збирали матеріали, предмети побуту, різні документи, які потім стали експонатами музею. Була створена рада музею під керівництвом директора ЗОШ №3, краєзнавця Миколи Миколайовича Морильова, який потім став його першим  директором.

IMG_2962.JPG

Нині колекція музею налічує більш 6000 предметів, серед яких є археологічні, природничі та письмо-друковані предмети, нумізматика, фото, етнографія, меморіальні речі. Усі ці речі характеризують матеріальну і духовну спадщину українських та інших народів, які проживають на території регіону, їхній побут.

IMG_2966.JPG

На сьогодні в музеї на площі 259 кв. м. працює три експозиційних й одна виставкова зала. У першому – флора і фауна краю, у другому – історико-археологічні експонати від кам’яного віку до кінця ХІХ століття. Значне місце в експозиції займають експонати різних епох. Серед них кам’яна сокира епохи бронзи, наконечник стріли скіфської епохи, ніж та наконечник стріл половецької епохи ХІ – ХІІІ століття, намистина катакомбної культури ХХ – ХХІ століття до н.е., астрагал та лощило зрубної культури ІХ століття до н.е., рубило кам’яного віку, кам’яний курант бронзового віку, пластинка-амулет староямної культури ІІІ тисячоліття до н.е. знаряддя для виготовлення дерев’яних предметів побуту, самовари 1840-1870 років. Зокрема, самовар 1870 року має десять медалей за участь у виставках у Парижі, Відні та інших. У цій же залі розташовані етнографічні експозиції. «Селянська українська хата» середини ХІХ – початку ХХ століття і «Селянська хата греків Приазов’я» кінця ХІХ – початку ХХ століття (третє місце серед населення району займає грецьке), в яких розташоване зібрання вишитих сорочок, одягу, рушників, предмети домашнього вжитку, керамічні вироби. Третя зала – періоду тоталітарного режиму (1914-1990 роки). Четверта зала – виставкова. Вона розповідає про сучасне життя, тут експонуються виставки з приватних колекцій та фондів музею, висвітлюються події сучасності. Саме в цій залі розташовані експонати АТО, які у найближчому майбутньому стануть частиною нової постійної виставки, присвяченої учасникам АТО та загиблим Героям, робота над проектом якої вже ведеться.

IMG_2968.JPG

Музей має цікаву колекцію монет, серед яких київська срібна гривня ХІ століття, монети вартістю півкопійки, одна, дві, п’ять, двадцять п’ять копійок різних років. (найстарша – 1733 року,  наймолодша – 1899 року), срібний карбованець 1900 р., жетон срібний 1904 р., державні кредитовані білети різної вартості 1898 – 1918 років.

IMG_2973.JPG

На основі своїх фондів та громадянських зібрань музей проводить масово-просвітницьку та культурно-виховну роботу серед різних груп населення. Для цього використовуються екскурсії, зустрічі за «круглим столом», уроки народознавства та уроки краєзнавства, вечорниці та ін.

DSCN4920.JPG

Триває робота по збору експонатів, документів і матеріалів, присвячених проведенню АТО з метою виховання патріотизму, історичної свідомості, національної гідності, ідеї глибокого розуміння необхідності відстоювати незалежність, виховання любові до Батьківщини.

DSCN4928.JPG

Музейні фахівці й надалі будуть провідниками, збирачами і пропагандистами історії свого краю, його національного багатства, його минулого, сьогодення і майбутнього.